Despre noi

Înscrisă în tradiția învățământului din spațiul dobrogean, Școala Gimnazială Nr. 12 ,,B. P. Hasdeu” este una din cele mai vechi unități din Constanța, fiind înființată în anul 1879-1880.

Școala ,,B. P. Hașdeu” a funcționat până în anul 1986 în localul din Bulevardul Tomis, nr. 84, unde se află acum Muzeul de Artă. Din anul 1986, unitatea de învățământ a fost transferată în noua clădire aflată la intersecția străzilor Duiliu Zamfirescu și B.P. Hasdeu.

Prin Decizia nr. 516/28.09.1990, emisă de Prefectura Județului Constanța, se atribuie unității de învățământ denumirea de ,,B. P. Hașdeu”, după patronul spiritual al Școlii Nr. 12.

De-a lungul anilor, Școala ,,B.P. Hasdeu” și-a câștigat și păstrat renumele de scoală de elită, fapt întărit și de numărul mare de elevi: inițial se învăța în trei schimburi, iar în prezent există peste 1000 de elevi. Școala noastră oferă elevilor de nivel primar, dar și celor de nivel gimnazial, posibilitatea de a studia limba engleză, prin formarea a două clase de intensiv engleză (nivel gimnazial), limba germană, limba turcă maternă, dar și limba rusă.

De asemenea, la nivelul gimnazial, există învățământ cu frecvență redusă, pentru elevii care doresc să-și continue studiile întrerupte, din diferite motive și au depășit cu cel puțin trei ani vârsta corespunzătoare  învățământul cu frecvență la zi.

Prin proiectele derulate în școala noastră cu diferiți parteneri ai comunității locale, se reflectă disponibilitatea dascălilor, dar și deschiderea spre formarea valorilor multiculturale.

Structura unității de învățământ

Săli de clasă

23 Săli de clasă

Sălile de clasă sunt dotate cu mobilier corespunzător,  videoproiectoare,  copiatoare,  table școlare  monobloc.

Laboratoare

Fizică , chimie,  biologie, informatică.

Laboratoarele sunt dotate cu materiale didactice adecvate, laptopuri, videoproiectoare, truse de instrumente pentru experimentele didactice, microscoape, planșe și mulaje depozitate în anexe separate. Laboratorul de chimie este dotat cu nișă pentru experimente.

Laboratorul de informatică
Este dotat cu calculatoare și videoproiector unde elevii lucrează individual. Toate laboratoarele și sălile de clasă au conexiune la internet.

Cabinet studiul limbii și literaturii Turce

Elevii școlii aparținând acestei etnii studiază limba și literatura turcă dar și religia islamică în scopul păstrării identității culturale.

Cabinet logopedie și cabinet de psihologie

Cabinetul de asistență  psihopedagogică vine în sprijinul tuturor membrilor implicați în dezvoltarea copilului,  într-o perioadă extrem de importantă : școlaritatea.

Oferta consiliere individuala şi de grup pe teme variate :

• Autocunoaștere și dezvoltare personală;
  • Adaptare la cerințele școlii;
  • Orientare școlară și profesională;
  • Managementul situațiilor de eșec și abandon școlar;
  • Cunoașterea și gestionarea emoțiilor;
  • Relații interpersonale;
  • Comunicare eficientă;
  • Stil de viață sănătos.

Consiliere colectivă

• Cine sunt eu?;
  • Scopul meu în viață;
  • Puncte tari,  puncte slabe;
  • Harta vieții;
  • Metode eficiente de învățare;
  • Cum îmi programez timpul;
  • Valori, aptitudini, interese;
  • Cum îmi aleg viitorul?;
  • Roluri, drepturi, responsabilități.

Consiliere individuală și de grup cu părinții:

• Etapele dezvoltării copilului;
  • Creșterea stimei de sine;
  • Nevoile copiilor;
  • Cum îi vorbesc copilului, pentru ca el să mă asculte;
  • Rolurile părinților;
  • Relația școlii cu familia;
  • Drepturi și responsabilități;
  • Rezolvarea conflictelor;
  • Stilurile parentale și influența lor în dezvoltarea copiilor.

Cabinete medicale

Cabinetul de stomatologie este dotat ultramodern cu aparatură de ultimă generație.

În cabinetul stomatologic și cabinetul medical avem 2 medici ( stomatolog și medicină generală) și 2 asistenți. Zilnic personalul medical acordă îngrijiri medicale elevilor.  Personalul medical face triajul ori de câte ori este necesar și acordă primul ajutor în caz de nevoie.

Sala de sport cu vestiare fete şi băieţi

Pentru pregătirea fizică a elevilor sala de sport este dotată cu saltele, cal, trambuline,  bănci de gimnastică, spaliere,  fileu volei,  mingii de fotbal, baschet, handbal.  Pentru elevii care participa la competiții și concursuri sportive există  în dotarea catedrei de educație fizică echipamente sportive.

In curtea școlii sunt 4 terenuri de baschet, unul de fotbal și unul de handbal.

La nivelul unității de învățământ există o echipă de volei care a câștigat concursuri școlare.

Curea școlii

În curtea școlii sunt 3 terenuri de baschet și unul de fotbal dotate corespunzător cu coșuri de baschet și porți pentru fotbal și handbal.

Accesul în curtea școlii se face pe 3 porți :

• Poarta auto prevazută cu acces prin telecomanda;
  • Poarta acces profesori prevăzută cu acces cartelă;
  • Poarta acces elevi unde intrarea este cu pază umană .

Există supraveghere video în toate spațiile din unitatea școlară dar și în curtea unității, la intrarea profesorilor, intrarea elevilor și pe terenurile de sport.

Securitatea elevilor este asigurată de către un paznic ȋn timpul programului elevilor 7.00-19.00.

Școala este dotată cu sistem de sonorizare. La catedra de muzică există stație de amplificare performantă care este folosită la serbările școlare și în cadrul proiectelor derulate în cadrul unității de învățământ.