Despre noi

Înscrisă în tradiţia învăţământului din spaţiul dobrogean, Şcoala Gimnazială nr. 12 ,,B.P. Hasdeu” este una din cele mai vechi unităţi din Constanţa, fiind înfiinţată în anul 1879-1880.

Şcoala ,,B.P.Hasdeu” a funcţionat până în anul 1986 în localul din B-dul Tomis, nr. 84, unde se află acum Muzeul de Artă. Din anul 1986, unitatea de învăţământ a fost transferată în noua clădire aflată la intersecţia străzilor Duiliu Zamfirescu şi B.P. Hasdeu.

Prin Decizia nr. 516/28.09.1990, emisă de Prefectura Judeţului Constanţa, se atribuie unităţii de învăţământ denumirea de ,,B.P.Hasdeu”, după patronul spiritual al Şcolii nr. 12.

De-a lungul anilor, Şcoala ”B.P. Hasdeu” şi-a câştigat şi păstrat renumele de şcoală de elită, fapt întărit şi de numărul mare de elevi: iniţial se învăţa în trei schimburi, iar în prezent există peste 750 de elevi. Şcoala noastră oferă elevilor din ciclul primar posibilitatea de a urma învăţământul tradiţional (câte cinci clase pe nivel), dar şi în alternativa educaţională ,,Step by Step’’. De asemenea, la ciclul gimnazial pot veni, în regim de frecvenţă redusă şi elevi care doresc să-şi continue studiile întrerupte din diferite motive şi au depăşit cu cel puţin trei ani vârsta de la învăţământul de zi.

Săli de clasă

Şcoala Gimnazială nr.12 “B.P.Hasdeu” funcţionează ȋn cladirea din str. B.P.Hasdeu nr.98 din anul 1986. Structura unităţii de ȋnvăţământ este următoarea :

•  23 Săli de clasă

Sălile de clasă sunt dotate cu mobilier corespunzător,  videoproiectoare,  copiatore,  table şcolare  monobloc.

• 4 laboratoare ( fizica , chimie,  biologie, informatica )

Laboratoarele sunt dotate cu materiale didactice adecvate, laptopuri, videoproiectoare, truse de instrumente pentru experimentele didactice, microscoape, planşe şi mulaje depozitate ȋn anexe separate. Laboratorul de chimie este dotat cu nişă pentru experimente.

Laboratorul de informatică

Este dotat cu calculatoare si videoproiector unde elevii lucrează individual. Toate laboratoarele şi sălile de clasă au conexiune la internet.

Sala de sport cu vestiare fete şi băieţi

Pentru pregătirea fizică a elevilor sala de sport este dotată cu saltele, cal, trambuline,  bănci de gimnastică, spaliere,  fileu volei,  mingii de fotbal, baschet, handbal.  Pentru elevii care participa la competiţii şi concursuri sportive există  ȋn dotarea catedrei de educaţie fizică echipamente sportive.

In curtea scolii sunt 4 terenuri de baschet, unul de fotbal si unul de handbal.

La nivelul unităţii de ȋnvăţământ există o echipă de volei care a caştigat concursuri şcolare.

Cabinet studiul limbii si literaturii Turce

Elevii şcolii aparţinând acestei etnii studiază limba şi literatura turcă dar şi religia islamică ȋn scopul păstrarii identităţii culturale.

Cabinet logopedie si cabinet de psihologie

Cabinetul de asistenţă  psihopedagogică vine ȋn sprijinul tuturor membrilor implicaţi ȋn dezvoltarea copilului,  ȋntr-o perioadă extrem de importantă : şcolaritatea.

Oferta consiliere individuala şi de grup pe teme variate :

• Autocunoaştere şi dezvoltare personală

• Adaptare la cerinţele şcolii

• Orientare şcolară şi profesională

• Managementul situaţiilor de eşec şi abandon şcolar

• Cunoaşterea şi gestionarea emoţiilor

• Relaţii interpersonale

• Comunicare eficientă

• Stil de viaţă sănătos

Consiliere colectivă

• Cine sunt eu ?

• Scopul meu ȋn viaţă

• Puncte tari,  puncte slabe

• Harta vieţii

• Metode eficiente de ȋnvaţare

• Cum ȋmi programez timpul

• Valori, aptitudini, interese

• Cum ȋmi aleg viitorul?

• Roluri, drepturi, responsabilităţi

Consiliere individuală şi de grup cu parinţii

• Etapele dezvoltării copilului

• Creşterea stimei de sine

• Nevoile copiilor

• Cum ȋi vorbesc copilului, pentru ca el să mă asculte

• Rolurile părinţilor

• Relaţia şcolii cu familia

• Drepturi şi responsabilităţi

• Rezolvarea conflictelor

• Stilurile parentale şi influenţa lor ȋn dezvoltarea copiilor

Cabinet stomatologic

Cabinetul de stomatologie este dotat ultramodern cu aparatură de ultimă generație.

În cabinetul stomatologic și cabinetul medical avem 2 medici ( stomatolog și medicină generală) și 2 asistenți. Zilnic personalul medical acordă îngrijiri medicale elevilor.  Personalul medical face triajul ori de câte ori este necesar și acordă primul ajutor în caz de nevoie.

Cabinet medical

În curtea școlii sunt 3 terenuri de baschet și unul de fotbal dotate corespunzător cu coșuri de baschet și porți pentru fotbal și handbal.

Accesul în curtea școlii se face pe 3 porți :

• Poarta auto prevazută cu acces prin telecomanda.

• Poarta acces profesori prevăzută cu acces cartelă.

• Poarta acces elevi unde intrarea este cu pază umană

Există supraveghere video în toate spațiile din unitatea școlară dar și în curtea unității, la intrarea profesorilor, intrarea elevilor și pe terenurile de sport.

Securitatea elevilor este asigurată de către un paznic ȋn timpul programului elevilor 7.00-19.00.

Școala este dotată cu sistem de sonorizare. La catedra de muzică există staţie de amplificare performantă care este folosită la serbările şcolare şi ȋn cadrul proiectelor derulate ȋn cadrul unităţii de ȋnvăţământ.