Utilizăm cookie-urile pentru a vă asigura că vă oferim cea mai bună experiență pe site-ul nostru. Dacă veți continua să utilizați acest site, vom presupune că sunteți mulțumit de el.

35 DE ANI DE ACTIVITATE ÎN PEISAJUL ÎNVĂȚĂMÂNTULUI ROMÂNESC -ȘCOALA GIMNAZIALĂ B.P. HASDEU CONSTANȚA

35 DE ANI DE ACTIVITATE ÎN PEISAJUL ÎNVĂȚĂMÂNTULUI ROMÂNESC -ȘCOALA GIMNAZIALĂ B.P. HASDEU CONSTANȚA

Înscrisă în tradiția învățământului din spațiul dobrogean, Școala Gimnazială Nr. 12 ,,B. P. Hasdeu” este una din cele mai vechi unități din Constanța, fiind înființată în anul 1879-1880. Școala ,,B. P. Hașdeu” a funcționat până în anul 1986 în localul din Bulevardul Tomis, nr. 84, unde se află acum Muzeul de Artă. Din anul 1986, unitatea de învățământ a fost transferată în noua clădire aflată la intersecția străzilor Duiliu Zamfirescu și B.P. Hasdeu. Prin Decizia nr. 516/28.09.1990, emisă de Prefectura Județului Constanța, se atribuie unității de învățământ denumirea de ,,B. P. Hașdeu”, după patronul spiritual al Școlii Nr. 12. De-a lungul anilor, Școala ”B.P. Hasdeu” și-a câștigat și păstrat renumele de scoală de elită, fapt întărit și de numărul mare de elevi: inițial se învăța în trei schimburi, iar în prezent există peste 750 de elevi. Școala noastră oferă elevilor din ciclul primar posibilitatea de a urma învățământul tradițional (câte cinci clase pe nivel), dar și în alternativa educațională ,,Step by Step’’. De asemenea, la ciclul gimnazial pot veni, în regim de frecvență redusă și elevi care doresc să-și continue studiile întrerupte din diferite motive și au depășit cu cel puțin trei ani vârsta de la învățământul de zi.

__________________________________

click pe linkul următor pentru a vedea video de prezentare a Școlii:

ȘCOALA GIMNAZIALĂ B.P. HAȘDEU CONSTANȚA - 35 DE ANI DE ACTIVITATE ÎN PEISAJUL ÎNVĂȚĂMÂNTULUI ROMÂNESC